wtorek, 24 grudnia 2013

Kutia



Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia 
i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!


Kutia:

Składniki:
2 szkl. ziaren pszenicy
2 szkl. maku
1 szkl. mleka
1 szkl. orzechów włoskich
1/2 szkl. skórki pomarańczowej
1/2 szkl. fig suszonych
1/2 szkl. daktyli
3/4 szkl rodzynek
3/4 szkl. żurawiny suszonej
garść płatków migdałowych
150 g miodu

Wykonanie:
Ziarna pszenicy zalać wodą i zostawić na całą noc. Na drugi dzień ugotować do miękkości (przez ok. 90 min.). Odcedzić z wody. Mak zalać mlekiem, doprowadzić do zagotowania i gotować na wolnym ogniu do czasu, aż wchłonie całe mleko, często mieszając. Ostudzić. Mak zblendować lub przepuścić przez maszynkę, wymieszać z miodem. Większe bakalie pokroić i wraz z bakaliami nie wymagającymi krojenia i makiem dodać do ugotowanej pszenicy. Całość dokładnie wymieszać. Podawać ze słodką śmietanką.

Smacznego!

piątek, 20 grudnia 2013

Błyskawiczne pierniczki

Za pierniczkami nie przepadam, ale moje dzieci lubią je bardzo, więc na ich życzenie wykonałam ciasto, one zrobiły resztę, no może nie całkiem, bo jeszcze obsługa piekarnika należała do mnie :) Na jutro mamy zaplanowane ozdabianie, więc to jeszcze nie koniec słodkiej pracy. Pierniczki wyszły smaczne. Nie bez znaczenia jest również czas ich realizacji - błyskawiczny. Tak więc smak i czas to argumenty przemawiające za ich wykonaniem, więc nie zwlekajcie :)

Przepis pochodzi stąd.

Składniki:
300 g mąki pszennej
100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
2 duże jajka
13 dag cukru pudru
10 dag masła, roztopionego
10 dag miodu
1 łyżka przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej
Wykonanie:
Wszystkie składniki umieścić w garnku, dokładnie połączyć. Ciasto będzie klejące, ale starajcie się nie dodawać mąki - im więcej mąki, tym pierniczki będą mniej delikatne.
Stolnicę wysypać delikatnie mąką. Umieścić na niej ciasto. Wierzch ciasta wysypać również cienką warstwą mąki i rozwałkować na grubość ok. 4 mm (nie cieniej). Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180 st. przez około 8 - 10 minut. 
Smacznego!

czwartek, 19 grudnia 2013

Świąteczne muffinki piernikowe

Święta za pasem, a ja zastanawiam się jakie ciasta zrobić na nie tym razem. Dzieciom obiecałam pierniczki, mężowi kajmak, a sobie struclę makową z dużą ilością masy makowej i pewnie na tym nie poprzestanę. Ze słodkości zamierzam także zrobić kutię na wigilię, już mam do tego celu zakupioną pszenicę. Tymczasem polecam babeczki, świąteczne, bo piernikowe, bardzo smaczne, aromatyczne, delikatne, nie za suche, z zielonymi rozetkami z masy budyniowo - maślanej, stylizowanymi na choinki z cukrowymi bąbkami. Wykonuje się je szybko, cieszą oko i podniebienie więc polecam na świąteczny stół!

Inspiracja pochodzi stąd.


Składniki:
 Na muffinki (15 szt.):
250 g mąki pszennej
½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżeczki przyprawy korzennej
1 jajko
100 g ciemnego cukru muscovado
150 ml mleka
6 łyżek oleju
6 łyżek golden syrup lub syropu kukurydzianego
4 łyżki miodu

Na masę:
budyń waniliowy na 1/2 l mleka
1/2 l mleka
3/4 kostki miękkiego masła
1/2 szkl. cukru
1,5 łyżki żelatyny 
zielony barwnik w proszku

Ponadto:
cukrowe kulki do ozdoby.

Wykonanie:
Muffinki:
W naczyniu wymieszać suche składniki: mąkę, sodę, proszek, przyprawę, cukrier. W drugim naczyniu składniki mokre: jajko, mleko, olej, golden syrup i miód. Suche składniki połączyć z mokrymi, szybko i byle jak, tylko do połączenia się składników. Mogą pozostać grudki.
Wyłożyć papilotkami formę na muffinki, napełnić je ciastem(do 3/4 wysokości). Włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C. Piec około 15 - 20 minut. 
Masa:
Z budyniu, mleka i cukru ugotować budyń wg przepisu na opakowaniu. Dodać szczyptę barwnika. Dokładnie wymieszać. Dodać masło, wymieszać do połączenia składników. Żelatynę namoczyć w niewielkiej ilości wody, kiedy napęcznieje podgrzewać na wolnym ogniu do rozpuszczenia. Do żelatyny dodać kilka łyżek budyniu, dokładnie wymieszać, a następnie wlać do pozostałego budyniu, ponownie dokładnie wymieszać. Pozostawić do ostygnięcia i stężenia.  Na muffinki wyciskać rozetki stężałej masy i ozdabiać cukrowymi kulkami.
Smacznego :)

środa, 4 grudnia 2013

Sernik a'la baklava

Jeszcze nie świątecznie, ale bardzo smacznie i oryginalnie, czyli tak jak lubię. To ciasto miałam na liście "do wypróbowania", przypomniałam sobie o nim przy okazji rozmowy z przyjaciółką, która zastanawiała się co począć ze swoim ciastem fillo, które od jakiegoś czasu zalega jej w lodówce :) Takie połączenie serniko-baklavowe jest znakomite: chrupiące ciasto fillo i masa serowa przeplatana orzechami, do tego podpieczone orzechy włoskie i syrop miodowy, który dodaje ciastu słodyczy specyficznej dla baklavy. Następnym razem spróbuję masę serową wymieszać z masą orzechową, czuję, że wtedy może być jeszcze bardziej smakowicie. Bardzo polecam! 

Składniki:

Masa serowa:
500 g twarogu zmielonego sernikowego
250 g śmietanki kremówki
3/4 szkl. cukru
szczypta soli
3 jajka
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego 


Syrop miodowy:
150 g cukru
1 szkl. wody
180 ml miodu
1/4 łyżeczki cynamonu

Masa orzechowa:
170 g orzechów ( u mnie orzechy włoskie)
2 szczypty soli
3/4 łyżeczki cynamonu
1/2 szkl. syropu miodowego

Ponadto:
ok. 15 płatów ciasta fillo
200 g masła rozpuszczonego
garść siekanych orzechów (u mnie włoskie) do posypania
Wszystkie składniki bardzo dokładnie zmiksować na gładko.

Wykonanie:

Masa serowa:
Wszyskie składniki dokładnie wymieszać.

Syrop miodowy:
Cukier, wodę i miód zagotować, a następnie podgrzewać w rondelku przez ok. 20-25 minut do zgęstnienia. Zdjąć z ognia, dodać cynamon, wymieszać i odstawić do wystudzenia.

Masa orzechowa:
Orzechy zblendować , wymieszać z solą i cynamonem. Dodać syrop miodowy i wymieszać raz jeszcze.

Montaż ciasta:
Dno tortownicy (20 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Zapiąć obręcz w taki sposób by brzegi papieru wystawały na zewnątrz. Boki natłuścić. Płat ciasta fillo smarować z obydwu stron rozpuszczonym masłem i składać go na pół po przekątnej tak by rogi się nie stykały. Układać w tortownicy w taki sposób by rogi wystawały ponad jej brzeg. W podobny sposób smarować i układać pozostałe płaty ciasta (dwa z nich odłożyć na później na wierzch, wkładając je do pierwotnego opakowania, aby nie wyschły). Na dno tortownicy wyłożyć 1/3 masy serowej. Ułożyć w kilku miejscach cześć nadzienia orzechowego, następnie zalać masą serową i znów nadzienie orzechowe układać "kupkami". I tak do wykorzystania sera i orzechów.
Ciasto fillo wystające poza brzegi blaszki zawinąć do wewnątrz tak by przykryło częściowo wierzch sernika. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 90 minut w temp. 160 stopni.
Następnie wcześniej odłożone dwa płaty cista fillo smarować obustronnie masłem, składać tak jak poprzednio i układać niedbale na środku. Polać kilkoma łyżeczkami syropu miodowego i posypać garścią siekanych orzechów. Wstawić do tej samej temperatury i piec kolejne 15-20 minut. Jeśli ciasto nie będzie zarumienione to można na 1 - 2 min włączyć opiekanie, jednak stale kontrolować, aby nie przypalić góry. Ostudzić w wyłączonym piekarniku, a następnie całą noc w lodówce.
Podawać krojąc w kawałki jak tort, które polewać na talerzyku syropem miodowym.

Smacznego :)

Inspiracja pochodzi stąd.

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Deser z tapioką z dodatkiem bakali i żurawiny

Słodkości na Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim pierniki, makowce, keksy, serniki. Pychota! Jednak niektórzy z nas są na diecie i na Święta nie chcą z niej rezygnować. Dla Was proponuję deser lekki, ze świątecznym akcentem: tapiokę z dodatkiem bakalii i żurawiny wysmażonej z niewielkim dodatkiem cukru. Takie małe odstępstwo od diety nie zaszkodzi w ten szczególny czas ;) Polecam!

Tapioka z tego przepisu.

Żurawinę (może być mrożona) dusić z niewielką ilością wody i cukru do momentu, aż się rozpadnie.

Montaż deseru:
Miseczki wyłożyć folią spożywczą. Do połowy nałożyć tapiokę, dodać warstwę bakalii (u mnie orzechy włoskie, pokrojone: morele, śliwki suszone i daktyle), na bakalie nałożyć ponownie tapiokę, tym samym wypełniając miseczkę. Wstawić do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie wykładać na talerze, usunąć folię, dekorować konfiturą żurawinową.

Smacznego!

niedziela, 1 grudnia 2013

Kofty

Kofty to potrawa prosta, szybka w przygotowaniu, w tym przypadku niskokaloryczna (dzięki zastosowaniu chudej szynki wieprzowej), aromatyczna, smaczna. Proponuję podanie dania z pesto bazyliowym, sosem czosnkowym na bazie naturalnego jogurtu oraz keczupem. Lekko, łatwo i przyjemnie. Polecam!

Składniki:

Kofty:
1 kg chudej szynki wieprzowej zmielonej
2 garście otrębów owsianych
sól, pieprz
kolendra mielona (ok. 1,5 łyżeczki)
imbir mielony (ok. 3/4 łyżeczki)
oregano (ok. 1 łyżeczki)

Sos czosnkowy:
jogurt maturalny
czosnek rozdrobniony praską (wg uznania)
sól, pieprz (wg uznania)

Pesto bazyliowe:
20 dkg orzechów nerkowca
bazylia z jednej doniczki (takiej kupowanej w supermarkecie)
oliwa (ok. 1/3 szklanki)
sól, pieprz



Ponadto:
keczup

Wykonanie:

Kofty:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Formować walce i nadziewać je na patyczki szaszłykowe. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 st. C przez ok. 35 min.

Sos czosnkowy:
Wszystkie składniki połączyć.

Pesto bazyliowe:
Orzechy nerkowca i bazylię zblendować, podczas blendowania dodawać cienkim strumieniem oliwę. Blendować do czasu, aż powstanie aksamitny sos, dodać sól i pieprz do smaku.

Smacznego!