poniedziałek, 12 stycznia 2015

Makaroniki z orzechów laskowych

Czy ktoś nie lubi makaroników? Jak do tej pory nie spotkałam takiej osoby. Chrupiacy wierzch i miękki, ciągnący środek... tym ciastkom nie można się oprzeć. Najczęściej wykonywane są z użyciem mąki migdałowej, jednak każda inna mąka orzechowa także się tutaj sprawdzi. Jak dla mnie prezentowana wersja z orzechów laskowych jest najlepsza, może dlatego, że lubię smak tych orzechów, zwłaszcza lekko podpieczonych. Krem kawowy pasuje tutaj doskonale. Polecam do wypróbowania!

Składniki (na 48 szt. złożonych makaroników):

300 g orzechów laskowych
300 g cukru pudru
240 g białek (podzielonych na 120 g + 120 g)
370 g cukru (podzielonych na 300 g + 70 g)
100 ml wody

Krem:
250 g serka mascarpone
100 ml śmietanki kremówki
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
3 łyżki cukru pudru
Wykonanie:

Makaroniki:
Orzechy umieścić w nagrzanym do tem. 170 st. piekarniku na ok. 10 min., po tym czasie ściągnąć z nich skórkę, umieścić w blenderze razem z cukrem pudrem i zblendować na mąkę. Do zblendowanych z cukrem pudrem orzechów dodać 120 g białka, dokładnie wymieszać.
300 g cukru umieścić w garnku, dodać 100 ml wody, podgrzewać do temp. 118 st. C (najlepiej używać termometru cukierniczego). Kiedy temperatura osiągnie 100 st. C, zacząć ubijać pozostałe białka (120 g) na sztywo, następnie dodawać po łyżce pozostałego cukru (70 g) ciągle miksując. Kiedy syrop cukrowy osiągnie 118 st. C cienkim strumieniem wlewać go do ubitych białek nieprzerywając miksowania. Następnie ubijać powstałą bezę włoską do jej wystudzenia (ok. 8 min). Wystudzoną bezę włoską wymieszać z masą orzechową w trzech turach. Nie należy mieszać zbyt długo, ponieważ masa stanie się zbyt rzadka i rozleje sie, co będzie skutkowało tym, że makaroniki się nie udadzą. 
Nakładać na blaszki wyłożone papierem do pieczenia, pozostawiając między nimi spore odstępy. Pozostawić do wysuszenia, do momentu utworzenia na wierzchu cienkiej skorupki 
(po dotknięciu nie powinna się kleić). Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 st. C przez 15 min. (funkcja- termoobieg). Po tym czasie wyjąc z piekarnika i wystudzić, ostrożnie ściągać z pergaminu. Przekładać kremem.

Krem:
Do kawy dodać kilka kropel gorącej wody, wymieszać. Śmietankę kremówkę ubić z cukrem pudrem na sztywno, dodać serek mascarpone oraz kawę, połączyć składniki.



Smacznego!

niedziela, 4 stycznia 2015

Czekoladowa koronka jako ozdoba ciasta

 Ostatnio przy ozdabianiu ciast lubię korzystać z czekolady. Mam z tego niezłą zabawę, a i efekty wizualne są fanastyczne. To co cenię w ciastach, to ich zrównoważony smak, ale też piękny wygląd. Czekoladowe ozdoby wpływają z pewnością na ten drugi element, chociaż niejednokrotnie wprowadzają ciasto również na wyższy poziom smaku. Do tego typu dekoracji jak tutaj, użyłam czekolady deserowej przeznaczonej do gotowania i pieczenia oraz pergaminu, na którym wcześniej narysowałam szablon. Na ten szablon wyciskałam roztopioną w mikrofalówce czekoladę. Chwilę odczekłam, aby czekolada lekko zastygła i nie rozmazywała się przy nakładaniu, po czym szablonem z nałożonym wzorem czekoladowym otoczyłam torcik. Kiedy czekolada całkowicie zastygła, zdjęłam pergamin (bez obaw - zdejmuje się świetnie), a efekt pozostał jak na załączonych zdjęciach.