poniedziałek, 17 września 2012

Makaron z kurkami i coś jeszcze

W ubiegłą sobotę odwiedziłam targ na Ruskiej. Lubię tam robić warzywno-owocowe zakupy, zwłaszcza rankiem, kiedy jest wielu sprzedających i w związku z tym spory wybór produktów. Moim celem zakupowym były przede wszystkim grzyby i byłam prawie zdecydowana na kurki, chociaż myślałam również o podgrzybkach, a bardziej nieśmiało o prawdziwkach. Podgrzybków nie było, prawdziwki były w ilości 4 szt. i w dodatku w cenie zaporowej, więc stanęło na kurkach. Oczywiście zakupy nie skończyły się na kurkach, zanim się spostrzegłam mój koszyk i torba były zapełnione po brzegi i  kiedy poczułam, że więcej nie udźwignę, zobaczyłam staruszkę sprzedającą ten piękny bukiet. Kwiaty, pomimo urywających się górnych kończyn, oczywiście zakupiłam i wstyd się przyznać, ale cieszyłam się nimi jak mała dziewczynka :) uznałam je nawet za trofeum dnia. A z kurek zrobiłam prosty sos do makaronu - z czosnkiem, tymiankiem i śmietanką kremówką, całość posypałam prażonymi lubelskimi orzechami laskowymi i dużą ilością natki pietruszki. Mniam!!

Przepis na makaron z sosem kurkowym znajdziecie tutaj, w tą różnicą, że zamiast cebuli użyłam czosnku (4 duże ząbki), nie dodawałam piwa, a całość przyprawiłam tymiankiem. 
Tymianek i grzyby, zwłaszcza leśne to idealne połączenie.

Smacznego!

A oto moje trofeum :) Czy ktoś wie, co to za roślina?

wtorek, 11 września 2012

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie - było bardzo smakowicie


Zapraszam na stronę olublinie.pl, tam przeczytacie szerzej o festiwalu  smaku oraz obejrzycie krótkie filmiki z wywiadami z jego uczestnikami oraz szefami kuchni restauracji, które brały udział w Nocy Restauracji. Wywiad przeprowadziłam również z Panią Elżbietą Cwaliną, współwłaścicielką restauracji Hades Szeroka, która zdobyła pierwsze miejsce w festiwalowym konkursie dla restauratorów pt. "Smaki Lubelszczyzny dla zawodowców: Prowansja nad Bugiem". Wszystkie potrawy przygotowane na konkurs przez lubelskich restauratorów wyglądały wspaniale i tak samo smakowały. Wielką przyjemnością było obserwowanie szefów kuchni w akcji. Profesjonalizm w każdym calu! Cały festiwal obfitował w wiele wydarzeń, nie sposób było uczestniczyć we wszystkich, natomiast te, na których byłam obecna uwidoczniłam na zdjęciach - niektóre z nich zamieszczam poniżej. Przyznaję, że na kolejny festiwal czekam z niecierpliwością :)

 Konkurs dla restauratorów:







 Jarmark Św. Jacka oraz Święto Chleba:




środa, 5 września 2012

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie - rozmowa z Panem Waldemarem Suliszem - dyrektorem artystycznym Festiwalu

W dniach 7 - 9 września odbędzie się Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. O samym festiwalu i atrakcjach z nim związanych rozmawiam z Panem Waldemarem Suliszem. Zapraszam do obejrzenia materiału, a przede wszystkim zachęcam do uczestnictwa w festiwalu. Impreza zapowiada się bardzo ciekawie! 

Program festiwalu znajdziecie tutaj.

sobota, 1 września 2012

Cepeliny czyli kartacze


Cepeliny to potrawa wywodząca się z Litwy. Na Lubelszczyźnie są nazywane kartaczami i są specyficzne dla kuchni regionu nadbużańskiego. Skąd ich nazwa?, podobno pochodzi z 1915 r., kiedy to Wilno było bombardowane z Zeppelinów. Trudno nie zauważyć podobieństwa kształtu tych statków powietrznych z owalnymi ziemniaczanymi kluskami z mięsnym nadzieniem. Ich wykonanie nie należy do najprostszych i najszybszych, ale warto się potrudzić, bo cepeliny są bardzo smaczną potrawą, zwłaszcza kiedy są serwowane z dobrze wysmażonym, chrupiącym boczkiem. A oto moje rady związane z produkcją kartaczy: starte, surowe ziemniaki należy dobrze wycisnąć (najlepiej przez gazę), płyn, który pozostał po odciśnięciu zostawić do momentu, aż na spodzie osadzi się skrobia, następnie płyn odlać, skrobię zaś dodać do ziemniaków, a na koniec - cepeliny należy gotować na wolnym ogniu. Niektóre przepisy natomiast proponują ich pieczenie. Zachęcam do wypróbowania przepisu i życzę smacznego!  

Składniki:

Ciasto ziemniaczane:
2 kg ziemniaków,
2 jajka
6 łyżek mąki ziemniaczanej
Sól, pieprz

Farsz:
50 dkg mięsa mielonego (może być po połowie wieprzowiny i wołowiny)
1 cebula
3 ząbki czosnku
1 jajko
1 łyżka oliwy
Sól, pieprz

Wykonanie:

Ciasto ziemniaczane:
Ziemniaki obrać, ½ kg ugotować w mundurkach, obrać i utłuc, tak aby nie było grudek, pozostałe 1½  kg zetrzeć na tarce, na drobnych „oczkach”. Starte ziemniaki dokładnie odcisnąć, płyn odlać, pozostałą skrobię dodać do ziemniaków. Połączyć ziemniaki ugotowane z surowymi, dodać jajka, mąkę, sól i pieprz, wszystko dokładnie wymieszać na jednolite ciasto.

Farsz:
Cebulę pokroić na drobną kostkę, zeszklić na oliwie, dodać do mięsa. Następnie dodać czosnek wyciśnięty przez praskę, jako, sól i pieprz, dokładnie wymieszać.

Montaż i gotowanie kartaczy:

Z ciasta ziemniaczanego formować placuszki, umieszczać farsz mięsny i zlepiać brzegi, formując specyficzny owalny kształt. Wrzucać na gotującą, osoloną wodę i gotować na wolnym ogniu przez 30 min, delikatnie obracając, aby nie przywarły do garnka. Podawać z chrupiącym boczkiem.